Ideal Tour
>
Země
>
Rusko
>
Tatarstán

Tatarstán

Kazaň – Bolgar – Svijažsk – po českých stopách v Tatarstánu

Tatarstán je samostatná republika, která je součástí Ruské federace. V 5. století se Hunská říše začala rozpadat na jednotlivé státní útvary, z nichž jedním bylo Velké Bulharsko. Po smrti chána Kuvrata se ujali velení jeho synové, a tím se říše rozpadla na západní část pod vedením chána Asparucha – dnešní Bulharsko a druhá skupina na východě zformovala Volžské Bulharsko. Zprávy z těchto dob hovoří již o kamenných městech Bolgar a Biljar. Roku 922 přijalo Volžské Bulharsko za státní náboženství islám. Tento státní útvar dobyla ve 13. století mongolská vojska a stal se součástí Zlaté hordy. Po pádu Zlaté hordy v 15 století se zformovalo několik chanátů, z nichž nejmocnější byl Kazaňský. Ten byl trnem v oku ruským carům a roku 1552 byl dobyt. Vojska Ivana Hrozného čítala 150 tisíc vojáků a na oslavu tohoto vítězství nechal car postavit chrám Vasila Blaženého v Moskvě. Od té doby je součástí Ruska, včetně sovětské éry. Aby Boris Jelcin zabránil po rozpadu Sovětského svazu odchodu Tatarstánu z Ruské federace, udělil Tatarské republice značnou suverenitu, jež zahrnuje prezidenta, ústavu a značnou rozpočtovou samostatnost. Zhruba polovina obyvatel je národnosti tatarské, polovina ruské.

Povinný příplatek skupinové turistické vízum do Ruska cca 1990 Kč O potřebných formalitách ohledně vyřízení víza budeme včas informovat. Pas je třeba doručit do CK cca 1 až 2 měsíce před odjezdem na zájezd. Předán zpět pak bude průvodcem v autobuse


Ubytování: hotel ****
Ubytování je zajištěno v centru Kazaně v hotelu**** ve 2lůžkových pokojích s vlastním příslušenstvím. Možno zajistit ubytování 3.osoby na přistýlce bez slevy.

Strava: plná penze

Doprava: letecky
Praha

Typ zájezdu: Poznávací zájezdy
Akce
Délka: 6 dní
Doprava: letecky
Ubytování: hotel ****
Stravování: plná penze
Cena od: 25 990

Termíny a ceny

Termín Délka Poznámka Dospělí
11.07.18 st 6 dní 25 990 Kč rezervovat

Cena obsahuje

 • 4 ubytování
 • 4 plné penze
 • leteckou přepravu Praha Kazaň Praha
 • letištní taxy a poplatky
 • transfer do/z hotelu
 • dopravu místním autokarem během programu
 • služby českého průvodce, místního průvodce
 • zákonné pojištění ve znění zákona č. 159/99 Sb.

Cena neobsahuje

 • fakultativní služby, místní dopravu, pobytové taxy, vstupy

Příplatky

 • cestovní pojištění a proti stornu max.plnění 80% max 25000 Kč (příplatek: 650 Kč)
 • cestovní pojištění a proti stornu max.plnění 80% max 30000 Kč (příplatek: 1150 Kč)
 • Povinný příplatek skupinové turistické vízum do Ruska (příplatek: 1990 Kč)
 • Jednolůžkový pokoj (příplatek: 5600 Kč)

Program zájezdu

1. den:Odlet z Prahy v nočních hodinách do Kazaně , transfer na ubytování.
2. den:Prohlídka města Kazaň , hlavního města Tatarstánu. Prohlídka Kazaňského Kremlu, památky UNESCO, jehož tisíciletá historie byla doložena nálezem zlatého dukátu českého krále Václava II. Návštěva jedné z největších evropských mešit Kul Šarif, která mírumilovně leží jen pár metrů od pravoslavného křesťanského Petropavlovského chrámu, který si také prohlédneme. Z Kremlu jsou panoramatické výhledy na část města a řeku Kazaňku, která se nedaleko vlévá do Volhy. Dále si prohlédneme čtvrť, kde mohli dle rozhodnutí cara bydlet tatarští obyvatelé, starou Tatarskou svobodu a kde se do dnešních dnů zachovaly dřevěné, jasnými barvami zdobené domy. Dále navštívíme Bogorodický klášter s kouzelnou ikonou Kazaňské matky Boží. Oběd bude v restauraci Tugan Avylym, která je součástí stylizované dřevěné tatarské vesnice. Zde se také zúčastníme interaktivního představení Tatarský kaljapuš (název tatarské čapky), kde se zábavnou formou seznámíme s tatarskou historií, zvyky a tradicemi. Návrat na ubytování, večeře.
3. den:Snídaně. Celodenní výlet do historického města Bolgar (190 km). Bolgar se nachází na levém břehu řeky Volhy, 30 km jižně od jejího soutoku s řekou Kamou. Nový most přes řeku Kamu ostatně cestou budeme přejíždět. Jedná se o starobylé město, památku UNESCO, s historií delší než tisíc let, původní hlavní město Tatarstánu, kam delegace z Bagdádu kdysi přinesla islám. Tudy procházely dávné karavany, zde se setkávali severní Vikingové se zástupci arabského kalifátu, evropské národy (Maďaři, Francouzi, Češi) s tehdejšími Volžskými Bulhary. Návštěva muzea bulharské civilizace, muzea, kde je umístěn největší tištěný korán na světě a starého bulharského hradiště. Oběd v muzeu chleba, interaktivním muzeu zemědělství a výroby chleba. Prohlídka Bílé mešity. Návrat na ubytování, večeře.
4. den:Snídaně. Výlet do města Svijažsk (60 km). Město s původem v roce 1551 leží na strově na řece Svijaga, těsně před jejím soutokem s řekou Volhou. Jedná se o památku UNESCO. Město bylo založeno jako pevnost carem Ivanem Hrozným, jako pevnost, kde by si jeho vojska, unavená pochodem z Nižního Novgorodu, mohla odpočinout a snáze pak dobýt pevnost Tatarů na místě dnešního Kazaňského Kremlu. Historie města je také svázána s první světovou válkou, zde se jí zúčastnily známé české legie. Navštívíme muzeum historie Svijažsku, Trojický chrám, Řemeslnou svobodu a zúčastníme se interaktivní hry Střelecká zábava – střelba z luku, kuše, hod kopím apod. Oběd v etnografickém muzeu pod otevřeným mebem Tatar Avyly. Jedná se o napodobeninu tatarské vesnice v předměstí Kazaně. Návrat na ubytování, večeře.
5. den:Snídaně. Autobusový výlet Kazaň očima Čechů. Navštíme ulici Baumana, pěší zónu v centru města, kde se také nachází budova ruské centrální banky. Sem car umístil ruské zlato před první světovou válkou a na zmizení jeho části se zřejmě podílely během ruské občanské války české legie. Ikona Česká láska v pravoslavném chrámu. Návštěva Národního muzea Tatarské republiky. Oběd na ulici Baumana v Domě tatarské kuchyně. Večeře s návštěvou malého pivovaru v hotelu Nogaj. Krátký odpočinek na pokojích. V noci transfer na letiště a odlet do Prahy.
6. den:Přílet do Prahy v ranních hodinách.

TOPlist